مسائل جنسی کودکان

تربیت جنسی کودکان و نوجوانان

چگونه سر صحبت را باز کنیم یا چطور صحبت کنیم؟

معمولا کودکان در طول رشد خود سوالاتی در مورد به دنیا آمدن، بهداشت جنسی و یا حفاظت از اندام های جنسی می پرسند که در ادامه با سایت مهدکودک آرامه همراه باشید تا نکات لازم درباره مسائل جنسی کودکان را بدست بیاورید.

از آنجایی که تربیت جنسی وظیفه والدین است چنانچه با افزایش سن کودک یا نوجوان شما هیچ سوالی نپرسید وظیفه شماست که سر بحث را باز کنید و متناسب با سن فرزندتان به او آگاهی دهید.

فضای شوخی و طنز، هرچند از فشار روانی موجود بر والدین و نوجوانان می‌کاهد، اما جدیت مباحث و هدف آموزشی آن را هم زیر سؤال می‌برد، ضمن این‌که فضا را مستعد حرمت‌شکنی و پرده‌دری می‌کند، بنابراین در انتخاب کلمات باید دقت زیادی کرد، بهتر این است که والدین از واژه‌های علمی استفاده کنند و برای قابل درک بودن آنچه می‌گویند از برخی تجربیات و احساسات مثبت خود درباره ظهور اولین نشانه‌های بلوغ بگویند.

هر چه سن کودک کمتر باشد باید با او عینی تر صحبت شود که برای او قابل درک باشد. گاهی والدین نسبت به تربیت جنسی از دوران کودکی جبهه دارند، زیرا موضوع را از دید خود و با پیچیدگی های بزرگسالی می بینند.

در حالیکه کودکان بسیار ابتدایی به قضیه نگاه می کنند و با استدلالات ساده قانع می شوند و والدین قادرند با گفتن حقایقی ساده به سوالات آنها پاسخ دهند.

با رسیدن به سن نوجوانی آموزش مسائل جنسی با جزئیات بیشتری صورت می گیرد و برای بسیاری از والدین سخن گفتن درباره این مسائل و پاسخگویی به سوالات جنسی نوجوانان سخت تر می شود، برخی از آنها هنگام راهنمایی کردن فرزندانشان خود را در تنگنا می بینند و در مورد اینکه چه چیزی را باید بگویند یا نگویند دچار تردید می شوند.

به همین دلیل فاصله ای بین والدین و فرزندان ایجاد شده که موجب شرم و خجالت فرزندان از پرسشگری در این حوزه مهم در دوران بلوغ می شود و ناچار نوجوانان از طریق منابع دیگری همچون دوستان، کتاب های مرتبط با بهداشت جنسی، فیلم ها، اینترنت و هر منبعی که حاوی اطلاعات درست یا غلط درباره مسائل جنسی است به دنبال پاسخ سوالاتشان می گردند.

توجه داشته باشید این اطلاعات لزوما هم راستای فرهنگ و ارزش های خانواده شما نیستند و اصلاح آنها کار دشواری است. بنابراین اگر نوجوان شما چیزی نپرسید والدین باید پیش قدم شوند.

چنانچه شروع صحبت برایتان سخت است از موقعیت هایی مانند رانندگی که با فرزندتان چشم در چشم نیستید می توانید استفاده کنید. همچنین سرنخ هایی که در موقعیت های روزمره پیش می آیند می تواند در آغاز صحبت به شما کمک کند.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که تربیت جنسی یک بار برای همیشه نیست و نسبت به این مسئله به ‌منزله‌ی گفت‌وگویی مداوم نگاه کنید.

بهداشت جنسی

یکی از نکات مهم توجه به بهداشت به ویژه در دوران بلوغ است. به فرزندانتان باید یاد بدهید که چگونه بهداشت بدن خود را با تمیز کردن موهای اضافی و استفاده از مواد بهداشتی و محصولات ضد عرق حفظ کنند. هنگام بلوغ ترشح چربی در پوست سر نیز افزایش می یابد و شاید لازم باشد موهایشان را با فاصله کمی مثلا هر روز یا یک روز در میان بشویند.

در مورد مسائلی مانند جوش و آکنه که مخصوص سال های رشد است با به فرزندانمان اطمینان خاطر دهیم که در این باره نگرانی نداشته باشند و مخصوصا با توجه به محصولات بهداشتی و ضد جوش این موارد گذرا هستند، چرا که آنها در این سنین بسیار نگران شکل ظاهری خود هستند.

پرهیز از تجاوز

آموزش «نه» گفتن به درخواست های جنسی دیگران یکی از بخش های مهم آموزش جنسی است.

آموزش مهارت «نه» گفتن به درخواست جنسی.

به خاطر داشته باشید که فرزند شما کودک نیست که همیشه کنارش باشید و از او مراقبت کنید.

آموزش «نه» گفتن به درخواست‌های جنسی دیگران یکی از بخش‌های مهم آموزش جنسی در نوجوانی است. توجه داشته باشید که آموزش حفاظت از خود فقط مختص دختران نیست و پسران نیز در خطرند. به فرزندتان بیاموزید افراد هوسران و بیماران جنسی به بهانه‌های مختلف و با سخنان فریبنده به دنبال سوءاستفاده جسمی و روحی از دیگران هستند.

به فرزندتان بگویید سوءاستفاده‌گران جنسی ممکن است از جملاتی استفاده کنند که به نظر منطقی است؛ مثل «به یک بار تجربه‌اش می‌ارزد، تو دیگر بزرگ شده‌ای، مگر مرا دوست نداری، کسی چیزی نمی‌فهمد، اگر قبول نکنی ترکت می‌کنم و. . . »، اما در نهایت این ارتباط پایان خوبی نخواهد داشت.

با توجه به گستردگی رسانه‌های ارتباطی و نرم‌افزارهای مختلف و شبکه‌های اجتماعی اینترنتی، مهارت «نه» گفتن به درخواست جنسی دیگران مهارتی است که نوجوانان باید آن‌را یاد گرفته باشند تا از آسیب‌های احتمالی در امان بمانند.

مقاله مرتبط: آیا مهدکودک اجباری است

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه خدماتارتباط با ماتماس مستقیم